• Index
  •  » D&D
  •  » Faerûn i Zapomniane Krainy

#1 2008-09-13 23:16:15

Trell

Admin

10011047
Skąd: Oleśnica/Warszawa
Zarejestrowany: 2008-09-13
Posty: 1
Punktów :   

Faerûn i Zapomniane Krainy

Oto fragment opisu tego świata znanego z systemu DnD zaczerpnięty z Wikipedii:

Faerûn jest jednym z fikcyjnych kontynentów w świecie Zapomnianych Krain - stworzonym na potrzeby gry fabularnej Dungeons & Dragons. Położony jest na planecie Abeir-Toril, stanowi zachodnią część większego superkontynentu, w którego skład wchodzą jeszcze: Kara-Tur na wschodzie i Zakhara na południu. Granice Faerunu wyznaczają Bezdrożne Morze na zachodzie, Wielkie Morze na południu, na wschodzie stepy Kraju Hordy i rozciągajace się za nimi ziemie Kara-Tur, zaś na północy wielkie lodowce. Faerun rozciąga się na długość ponad 5600 km ze wschodu na zachód i 4000 km z północy na południe.

Faerun stanowi centrum i serce świata Zapomnianych Krain. Tutaj krzyżują się główne szlaki handlowe, a kontynent jest ojczyną dla wielu ras, narodów, plemion. Pod względami ekonomicznymi, technicznymi i kulturalnymi Faerun przypomina Europę późnego średniowiecza. Zasadniczą różnicą jest jednak występowanie magii, która odgrywa ogromną rolę na całym Torilu.


Ten malutki zarys potraktujmy jako wstęp. A mianowicie wstęp do dyskusji, której temat zawraca mi głowę od pewnego czasu, zaiste długiego, gdyż wiele owoców wydały jabłonie od momentu, w którym przyszło mi poznać pokaźny świat gier role-playing. Świat, którego ogrom do tej pory pozostał dla mnie niepojęty i zaskakujący zarazem, tak jak niepojęta i zaskakująca jest głębia ludzkiej wyobraźni.

Ale do rzeczy. Rzucę teraz temat przewodni dyskusji, jednak na razie nie będę pisał własnych przemyśleń, bo bardziej interesuje mnie zdanie wasze.

Świat Zapomnianych Krain, z Faerunem na czele, wydają się jednym z najbardziej płodnych i popularnych światów fantasy. Dodam, że to był pierwszy świat, który przyszło mi poznać, jako że grą, która zaprosiła mnie do labiryntu role-playing zwanego, była Baldur's Gate - gra legenda, właśnie na świecie Forgotten Realms oparta. Jestem ciekaw, jaki według was jest fenomen tego świata fantasy i czy mechanika papierowego DnD pomaga czy raczej przeszkadza w wykorzystywaniu go dla własnych potrzeb?

Offline

 

#2 2008-09-14 13:15:16

Heike

Admin

2805908
Skąd: się biorą dzieci?
Zarejestrowany: 2008-09-13
Posty: 4
Punktów :   

Re: Faerûn i Zapomniane Krainy

Bardzo ciekawy temat. Osobiście w Krainie Faerunu zainteresowały mnie bóstwa. To jak Bogowie są przedstawieni w świecie Forgotten Realms jest bardzo ciekawe. Mają oni ogromny wpływ na wyznawców jak na przykład Mystra, która włada nad magią, a ta jest praktycznie wszędzie. Do tego w Faerunie ciekawe jest występowanie różnych organizacji takich jak: Harfiarze, Złodzieje Cienia, Czerwoni Magowie czy Kult Smoka. To w jaki sposób wszystko funkcjonuje jest naprawdę wciągające. Weźmy takich Harfiarzy, jako cel przewodni mają dbać o dobro i likwidować zagrożenie, można ich spotkać praktycznie w całym Faerunie (często pracują tajnie). Wierzą że istnieje równowaga między dobrem, a złem. Należy też wspomnieć iż organizacja ta otrzymuje spore wsparcie, gdyż ma wielu sojuszników do których można zaliczyć współprace z kościołami i pomoc ze strony druidów.

Co do mechaniki D&D będzie trudniej odpowiedzieć. Według mnie (bo nie według każdego) trzeba modyfikować mechanikę według swoich potrzeb w przeciwnym razie MG będzie miał urwanie głowy przy zliczaniu wszystkich modyfikatorów. Zbroje, odległość od celu, podłoże, rozmieszczenie, itemy itp. Podoba mi się jednak różnorodność światów w DnD z czego najsłynniejsze to chyba - Dragon Lance, Planscape, Greyhawk, Ravenloft i Forgotten Realms. Ta różnorodność sprawia że za każdym razem przygoda może odbywać się w zupełnie innej krainie.

Podsumowując:
To czy mechanika DnD przeszkadza w prowadzeniu rozgrywki papierowej, czy nie, zależy od mastera. jednemu przeszkadza drugiemu nie

Offline

 
  • Index
  •  » D&D
  •  » Faerûn i Zapomniane Krainy

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pileckiego.pun.pl www.wszystkoohowrse.pun.pl www.ziemniaczek.pun.pl www.adm2009.pun.pl www.b-rp.pun.pl